Logo HARMÓNIAsMINERÁLMI.sk

Liečivé kamene

Minerály

Ametyst

Farba:
Farba kameňa je od bledo-fialovej po sýto tmavo-fialovú. Najčastejsie sa kryštalizuje v drúzach alebo geoódach. Farba záleži od náleziska (napr. Brazília, Uruguaj). Tento kameň sa ojedinele nachádza v zelenej farbe.

Použitie:
Ametyst je kameňom siedmej čakry, preto sa hlavne používa pri duchovných očistách a meditáciách, ak máme problémy s koncentráciou a učením. Tento minerál má priaznivé účinky na mozog a jeho činnosť. Ametyst je vhodný pre ľudí, ktorí majú problém s koncentráciou, učením alebo ľudí, ktorých myseľ je stále okupovaná pracovnými alebo podobnými myšlienkami - ktorí jednoducho nevedia vypnúť.
Preto je tento kameň od nepamäti doporučovaný pri migrénach, neurózach, akýchkoľvek závislostiach. Zvyšuje nízky tlak. Pri očisťovaní a ozdravovaní bytových priestorov znižuje elektrosmog a z časti eliminuje silu geopatogénnych zón.
Odvracia nás od materiálneho sveta, k vyšším duchovným formám života. Keďže napomáha otvoriť siedmu čakru, umožňuje nám prístup k iným dimenzným bytostiam. Vnáša svetlo do nejasných problémov.
Zmierňuje žiaľ, prináša útechu a kľudný, hlboký spánok.
Čistíme ho pod prúdom studenej vody, nabíja sa v tieni alebo pri splne Mesiaca. Nemá rád priame slnko, pretože bledne a stráca farbu. Je silný ochranný kameň a preto je vhodný pre ľudí s ťažkým karmickým zaťažením.
Pre vnútorné použitie sa dáva do krčaha s vodou, vhodné ho je kombinovať s krištáľom a ruženínom. Ideálne je keď táto voda je macerovaná minerálmi cca 12 hodín (napr. cez noc) a pije sa počas dňa.

Čakra: siedma. Prikladá sa na temeno hlavy, alebo pri migrénach sa aplikuje na tretie oko.

Astrológia: Ametyst je vďaka jeho kladnému vplyvu na siedmu čakru vhodným pre všetky znamenia.

Nálezisko: Brazília, Uruguaj, Bolívia, Mexiko, Kanada, Srí Lanka, Česká republika

Ametrín je zlúčenina vlastností ametystu a citrínu.

Doporučujem pre ľudí, ktorí chcú ísť duchovnou cestou, no stále ich ovláda matéria, správny pohľad na materiálno.
Otvorenie 7. a 3. čakry

Citrín

Farba:
Svetlo žltá, priehľadná. Pri 200 st. stráca farbu.

Keďže sa citrín vyskytuje v prírode vzácne, dávajme si pozor pri kúpe na jeho originalitu.
Od nepamäti bol uctievaný, ako kameň slnka, teda 3. čakry.

Nálezisko:

Madagaskar, Brazília, Rusko

Astrológia:

Lev, Blíženci, Panna, Býk

Čakra: solár plexus

Astrológia: Citrín je zodpovedný za vnútorný kľud, pocit plného zdravia, bezpečia a tepla. Zlaté tony citrínu, majú schopnosť oživovať v duši kreativitu a prejasňovať myseľ.
Pomáha nám pocitovo stráviť nezdary a chápať ich skôr, ako chyby, ktoré nás majú niečo naučiť.
Ale hlavný vplyv citrínu je hlavne na pupočné centrum, v oblasti 3. čakry, kde nám pomáha prekonať stavy nekľudu, strachu, nespokojnosti.
Preto nás obdarováva pocitom kľudu a vyrovnanosti, harmóniou, ktorá je dôležitá na náš imunitný system. Pomáha pri liečení cukrovky, teda, pankreasu a pri žalúdočných problémoch, často psychosomatického pôvodu, zavinené denným stresom. Nečistá pleť.
Doporučuje sa aj citrínová voda, ako vlasová voda proti lupinám, použitie vnútorné a vonkajšie.
Nabíjame umytý pod vodou krátko na priamom slnku.

Krištáľ

Farba:
Číra, niekedy mliečne zakalený. Priehľadný až priesvitný. Krištály vykazujú mnohé nepravidelnosti tvaru.

Použitie: Krištáľ sa už od nepamäti tešil širokej obľube. V budhizme ho radia medzi sedem drahocenností ako kameň duchovného poznania, čistoty a dokonalosti.
Všeobecne povedané, krištáľ zosobňuje aspekt čistoty vo všetkých rovinách a formách. Je to kameň kameňov, celé tisícročia bol považovaný za účinný talizman s tajomnými magickými schopnosťami.
Šamani v Austrálii a Novej Guinei jeho pomocou privolávajú dážď. Americkým indiánom je prostredníkom v komunikácii s duchovným svetom. Starí Rimania ho používali ako liek proti horúčkam a na utíšenie bolesti. Ľudia všetkých kultúr ho ctili a všestranne prakticky používali, ani dnes tomu nie je inak.
Krištáľ symbolizuje očistnú liečívú energiu. Urýchľuje výmenu energií. Odoberá negatívnu energiu a pozitívnou nás nabíja. Zaisťuje rovnováhu, posilňuje nás v meditáciách. Stáva sa zrkadlom našej duše. V magickej rovine odporuje všetkému čo na neho pôsobí v protiklade, všetkému zlu, negatívnych energií, čiernej mágii. Používame ho aj ako kyvadlo, alebo ako guľu.
Krištáľ prepojuje našu dušu s večnosťou univerza, čistí a chráni našu auru, odstraňuje blokády brániace prietokom energií, všetky nečistoty. Presvetľuje naše pocity, nabíja nás novou životodárnou energiou. Učí nás vidieť sa takých akí v skutočnosti sme. Pomáha nám tým k odstraňovaniu karmických zaťažení ako aj predpokladu našeho konečného vykúpenia z minulých životov.
Ak je náš organizmus a duševný stav oslabený a v nerovnováhe, prichádza napätie, neskôr i bolesť a nakoniec choroba, tomu všetkému môžeme predchádzat prevenciou. Krištáľ nosíme, meditujeme s ním, ak choroba aj tak prepukne, posilňujeme ním postihnuté miesta. Krištáľ existuje v rozličných tvaroch, ktoré majú cez svoju univerzálnosť rozdielnu schopnosť, pôsobnosť a silu. A preto záleží len na našej skúsenosti a praxi ako sa rozhodneme, a pre ktorú oblasť a poruchu ten ktorý typ použijeme.
Keď nemáme k dispozícii iné kamene, krištáľ je univerzálnym prostriedkom na všetky choroby, potiaže a neduhy.
Nosíme buď prívesok, korále, náramky. Môžeme piť krištáľovú vodu ako elixír.
Bohatá drúza krištáľu by nemala chýbať v žiadnom príbytku kde je dôležitá dôkladná výmena energie.
Nepoužíva sa v miestnosti kde sa spí cez noc.

Očista: Ak krištáľ mal veľa práce s negatívnym prostredím, ukladáme ho na hematit, aby sa vybil, potom ho umývame pod prúdom vody a takisto nabíjame na slnku, alebo pri splne Mesiaca.

Čakra: Na vsetky čakry, ale hlavne na 3. oko

Astrológia: Lev, Kozorozec, Vodnár

Nálezisko: India, Madagaskar, Brazília, Rusko, Ukrajina, Slovensko, Česko

Ruženín

Farba:
Ružová farba, vzácne aj s fialovým nádychom pod vplyvom mangánu. Priehľadný, priesvitný, často s mliečnym zákalom.

Použitie: od dávnych dôb ctený a nosený ako kameň lásky a srdca. V dnešnej dobre prudkého technického rozvoja, ktorý bezprostredne ovplyvňuje znečisťovanie ovzdušia jedovatými látkami a žiarením získava ruženin stále viac na význame ako prostriedok na neutralizáciu vplyvu nezdravého prostredia na náš organizmus.
Ruženín v nás prebúdza nežnosť, priateľstvo, miernosť a nesebeckú lásku. Pomáha prejaviť ukrývané pocity, otvára srdcovú čakru a všetko krásne čo nás obklopuje. Jeho žiara je pohladením pri ktorej pookreje každá duša. Ruženín prehlbuje vnímavosť našich zmyslov hlavne k hudbe, ktorá bez potreby slov dokáže našej duši rozkmitať vibrácie, oživuje v nás fantáziu, bohatú inspiráciu a vidieť ďalej než kam dosahuju naše zmysly. Učí nás venovať pozornosť aj iným názorom, napríklad aj opačným, ktoré nám môžu rozšíriť obzor. V duchovnej rovine nás sprevádzajú na ceste hľadania. Pri meditácii nám pomáha otvoriť srdce, nadzmyslovej láske, ktorá nepozná potrebu vlastniť.
Ťažisko jeho vplyvu je v centre srdca, tu čistí, ukľudňuje, posiluje, čo súvisí s činnosťou srdca a psychosomatickými poruchami, ktoré majú príčinu v poranených a potlačených emóciách. Pomáha pri nespavosti, citových rozpoloženiach, lieči pohlavné orgány a u mužov neplodnosť.
Všeobecne sa doporučuje umiestniť väčší kus ruženínu do spálne, kde prebývame tretinu svojho života.

Očista: Umyjeme pod vodou. Na priamom slnku bledne tak sa doporučuje nabíjať krátko v tieni alebo za splnu Mesiaca. Občas sa môže nabíjať na krištáli alebo ametyste.

Čakra: 4. čakra (srdcová), ostatné podľa potreby

Astrológia: býk, váhy, ale aj ostatné znamenia

Nálezisko: Madagaskar, Srí Lanka, Keňa, India, Rusko, Česko

Karneol

Farba:
Žlto-oranžová, oranžová až červená

Použitie: Karneol je kameňom, ktorého vitálna energia v nás prebúdza kreativitu, tvorivosť, schopnosť premeniť poznatky v skutočnosť, aktívne cítiť, jednať, aktívne žiť.
Karneol nás vedie prežívať každý okamžik života a učí nás pozitívne naplniť pôvodný zmysel poslania človeka na zemi. Pomáha hlavne pri kŕčových žilách, reumatizme, stabilizuje krvný obeh a čo je doležité, doživuje energiu ľadvín.
Tým, že je základným kameňom druhej čakry, teda celého urogenitálneho systému, odstraňuje blokády spôsobujúce neplodnosť a impotenciu.
Žltý karneol lieči choroby močového ústrojenstva.
Prináša energiu a harmóniu v medziľudských vzťahoch a učí ľudí vychutnávať život v celej jeho rozmanitosti a kráse. Podporuje úprimný vzťah, toleranciu, upevňuje rodinné vzťahy.
Čakra: 2.

Astrológia: Je pre znamenia býka, strelca, a blížencov.

Nálezisko: India, Egypt, Saudská Arábia, Austrália, Rusko

Očista: pod prúdom vody umyjeme a dobíjame tak na slnku, ako aj na splne.

Tyrkenit

Farbený magnezit. Veľa predajcov ho predáva, ako Tyrkys, preto pozor na tento fakt, tyrkenit je omnoho lacnejšia alternatíva, no účinky sú samozrejme neporovnateľné.
Našich klientov vždy upozorníme, v prípade nejakého zaujímavého šperku z tyrkenitu, aká je skutočnosť.

Tyrkys

Farba:
Nezábudkovo modrá, modrozelená, jablčnozelená.

Použitie:

Dodnes je tento kameň v Oriente, kameňom šťastia. Aj Egypťania a Tibeťania si ho cenili pre jeho magické vlastnosti. Indiáni považujú tyrkys za ochrancu proti nehodám, predčsnej neprirodzenej smrti, nešťastiu.
Má schopnosť negatívne pocity a vnemy rozptýliť, skôr, ako sa dostanú do nášho podvedomia. Učí nás žiť, aby sme išli životom vzpriamení a s pevnou pôdou pod nohami.
Tyrkys vytvára okolo našeho tela určité silové pole, ktoré nás chráni pred negatívnymi silami duchovného sveta, i keď tieto jinové energie nás veľa krát učia. Ochraňuje nás pred čiernou mágiou, a spodnými prúdmi.
Ale jeho najvzácnejšia a najpodivuhodnejšia vlastnosť je schopnosť zmeniť farbu. Upozorňuje a v predstihu nás varuje pred osudovými ranami a ochorením. Vtedy jeho krásna tyrkysová farba zmatnie a zozelená. No na priamom slnku, znovu sa vráti.
Tyrkys sa často využíva aj pri zápaloch priedušiek, krku, ochorení pľúc, štítnej žľazy.
No a samozrejme pri akejkoľvek komunikácii, napomáha pri nej a všetkom čo je s komunikáciou spojené.
Pomáha nám jasne a konkrétne vyjadriť myšlienky.

Nálezisko:
Mexiko, Egypt, India, Tibet

Čakra: 5.
Astrológia: Ryby, Vodnár, Blíženec, Strelec
Očista: Chúlostivý je na prudkú zmenu teplôt, preto nie na priamom slnku, alebo nie cez veľmi chladnú noc. Niekedy je ho dobré zahrabať na pár dní do zeme, aby si odpočinul.

Lapis Lazuli

Farba:
Svetlomodrá až tmavomodrá, nepriehľadný, čiastočky pyrite

Použitie:
Lapis-lazuli od nepamäti bol spracovávaný rôznymi kultúrami do šperkov a rôznych predmetov.
Symbolizuje moc a bohatstvo. Jeho prášok sa používal s olejom, ako drahocenné farbivo.
V dnešnej dobe je kameňom lásky, nájsť veľký pokoj v duši, pri psych. poruchách a je kameňom múdrosti.

Lazurit je kameň kontemplácie a meditácie, ktorý v nás utvrdzuje vedomie, že láska, nesmrteľnosť a Boh je nerozlučný celok.
Prebúdza v nás nadzmyslovú lásku a harmóniu. Dáva nám pocit istoty a bezpečia, učí nás rozpoznávať signály, ktoré nám ukazujú smer našej cesty.
Vrastený pyrit, tíši naše bezdôvodné pocity strachu a neistoty.
Svetlé tony lapisu, pomáhajú v krčnej čakre rôznym blokádam, majú vplyv na reč a čistotu hlasu.
Okrem duchovných, napomáhajú aj v oblasti zdravotnej.
Vyrovnáva vysoký tlak, reguluje funkciu štítnej žľazy, zmierňuje depresie, bolesti hlavy z vyčerpania.

Nálezisko:

Afganistan, Pakistan

Astrológia:
Strelec, Panna, Ryby, Kozoroh, Vodnár

Čakra: 5., 6.

Očista:
Často umývame pod prúdom vody, nabíjame na slnku, alebo splne.

Achát

Farba:
Najčastejšie sivá, ale je ho možné nájsť v širokej škále iných farieb. Toto zaleží od vplyvu prímesí rozličných minerálov. Taktiež môže byť priesvitný, ale aj nepriehľadný.
Uprostred achátu sa vzácne nachádzajú dutiny vyplnené vodou, ale aj kryštály záhnedy, ametystu a krištáľu.

Použitie: Keďže je veľa druhov achátov, my budeme spomínať iba tie, ktoré sa najčastejsie používajú na ezoterické a liečebné účely.
Už od pradávna ako talizman bránil pred otravou jedmi a živelnými pohromami. Mal zaistiť úspešný dlhý život.
Achát v nás prehlbuje fantáziu, kreativitu, odvahu a vytrvalosť. Posilňuje dôveru vo vlastné schopnosti. Učí nás ušľachtilosti a priamemu jednaniu aj k nepriateľom. Vedie nás k výberu správnych slov pri komunikácii. Učí nás prijímať kritiku, nepríjemné situácie a nepriaznivé okolnosti.
Rodičkám pomáha pri pôrode. Zmierňuje horúčky, utišuje rôzne bolesti a je nepostrádateľný pri alergiách a kožných problémoch.
Tento kameň je vhodný pre ľudí, ktorí hľadajú správny smer v živote.
Je to silný ochranný kameň na cestách motorovými vozidlami (napr. pre taxikárov, kamionistov a pod.).
Očista: Čistí sa pod prúdom studenej vody.
Je dobré ho nechať cez noc vo vode s krištáľom. A cez deň ho nabíjať na priamom slnku ľubovoľne dlho (s výnimkou ohnivého achátu).

Čakra: základná

Astrológia: býk, škorpión

Nálezisko: Sicília, Brazília, India, Maroko, Botswana

Aquamarín

Farba:
Svetlo modrá až tmavomodrá. Býva aj zelenomodrá po prímesoch železa. Je priehľadný až priesvitný.

Použitie: Je to kameň farby mora. Prejasňuje našu dušu, presvetľuje k čistote. Je to kameň mistikov a hľadania čistého srdca. Vedie nás k cudnosti a nevinnosti. Jeho majiteľ si pomocou neho udržiaval večnú mladosť, partnerovu vernosť a blaženosť lásky a šťastia v živote. Vo všeobecnom význame mu toto patrí dodnes.
Jeho čistý jas vnáša do nás pocit spokojnosti, zmierňuje podráždenosť a agresivitu. Je našim duchovným sprievodcom. V centre hrdla (5. čakra) odstraňuje navrstvené blokády, ktoré si vytvárame nečistými myšlienkami, s hrubými výrazmi. Podporuje liečbu dýchacích ciest, sliznice, pľúc. Zmierňuje kašel, astmatické stavy.
Pri nosení tohoto kameňa sa otvára tretie oko, kedy skôr intuitívne človek pochopí jeho správnu cestu.
Môžeme piť aquamarínovu vodu pri žalúdočných a pečeňových problémoch. Pijeme pár dúškov na prázdny žalúdok.

Očista: Aquamarín rychlo stráca farbu na slnku. Teda dokladne očistený vodou ho ukladáme na horský krištáľ mimo dosahu slnečných lúčov. Môže sa nabíjať aj za splnu Mesiaca.

Čakra: 5., 6. a 3.

Astrológia: vodnár, ryby, vahy, blíženci

Nálezisko: Madagaskar, Tanzánia, Keňa, Brazília

Larimar

Farba:
Svetlo modrá, občas so zeleným nádychom.

Použitie:
Je kameňom meditácie, vnútorného pokoja, dovoľuje nám nahliadnuť až do bezodných priestorov duše. Tu nájdeme pravú podstatu nášho života, duchovný princíp, absolutno.
Larimar nám pomáha získať náhľad nad vecami, odstup od problémov, ktoré sa nám zdajú neprekonaťeľné. Vďaka nemu nájdeme najprirodzenejšie riešenie akéhokoľvek problému. Učí nás ponechať veciam voľný priebeh, podporí nás vo viere v Božskú spravodlivosť. Lebo len takto dosiahneme trvalý kľud a dokonalú harmóniu.
Stávame sa vlastným liečiteľom a ochrancom svojho zdravia.
Na fyzickej úrovni pomáha pri liečení horných ciest dýchacích, pľúca, priedušky a v centre čela povzbudzuje mozgovú činnosť.

Čakra: 5., 6.

Astrológia: pre všetky znamenia

Nálezisko: Dominikánska rep.

Očista: pod prúdom vody a krátko nabiť na rannom slnku.

Smaragd

Farba:
Smaragdovo zelená až tmavozelená. Je od priehľadného až priesvitného po nepriehľadný.

Použitie: Od nepamäti je považovaný za najcennejší drahokam. Cituje sa už v Biblii, “bol som súčasťou rôznych kultových predmetov a nechýbal ani na cirkevných klenotoch. Verilo sa v jeho pomoc proti urieknutiu a mal pomáhať v jasnovidectve. Symbolizuje očistu, regeneráciu, prepojenie matérie s duchovnom a pozemského s absolútnym božím. V našom srdci prebúdza nadzmyslovú lásku. Prečisťuje pocity ku všetkému živému, prehlbuje v nás súcit s utrpením okolo nás. Vedie nás cestou pokory k pravde, posilňuje našu pamäť, podporuje intelekt, tíši stres a tríznivé stavy depresie.
Uložený na srdcovú čakru neutralizuje negatívne sily, posilňuje ich a omladzuje. Smaragdu sa pripisujú regeneračné schopnosti. V centre srdca vyrovnáva nepravidelný krvný tlak. Zmierňuje epileptické záchvaty, malárie, lieči dnu a reumatizmus.
Smaragdová voda sa používa pri žlčníkových a pečeňových ťažkostiach, žalúdočných vredoch a slabsoti srdca.
Uplatnenie smaragdu je veľmi široké. Dnes sa už doporučuje aj pri migrénach, cukrovke, skleróze multiplex, parkinsonovej chorobe, poruchách štítnej žľazy a leukémii.
Ak je smaragd v tesnej blízkosti s inými kameňmi oslabuje sa jeho účinok s výnimkou horského krištáľu a diamantu, tieto ho naopak posilňujú.

Očista: smaragd je veľmi chúlostivý minerál, ktorý na seba berie každé negatívne napätie, čiže i negatívne vibrácie našeho organizmu. Ak je naša vychádzajúca energia veľmi silná, prudká a negatívna a smaragd nie je pravidelne čistený, nevie túto negatívnu energiu do seba absorbovať. Z tohoto dôvodu sa na ňom môžu vytvárať pukliny a v pravom slova zmysle akoby exploduje. Z tohto dôvodu treba smaragd po každom použití vyčistiť vlažnou vodou a neprepínať jeho sily. Nemá rád veľké výkyvy teplôt a nabíjame ho len veľmi krátko na nepriamom slnku alebo pri splne Mesiaca.

Čakra: 4. čakra - srdcová, 6. čakra

Astrológia: lev, baran, rak

Nálezisko: Egypt, Brazília, Kolumbia, Nigéria

Jadeit

Farba:
Tmavozelená, bledozelená, smaragdovozelená, žltá, sivá až čierna.

Použitie: Od pradávna je najviac uctievaným kameňom ďalekého východu. Pod vplyvom svojich harmonických vlastností sa stal symbolom mieru a kľudu. Obsahoval 5 hlavných cností: múdrosť, spravodlivosť, skromnosť, odvahu a milosrdenstvo. Bol aj kameňom lásky, vnútorného mieru, harmónie a rovnováhy. V arabskom svete slúžil ako ochrana proti všetkému zlému. Tým že sa vyskytuje vo viacerých farbách, klasická zelená má k centru srdcovej čakry najbližšie. Je kameňom lásky vo všetkých formách a rovinách. Prináša mier a harmóniu, tichú radosť z prostých vecí z hĺbky našej duše. Podporuje láskyplné emócie a vďaka nim sa stávame ohľaduplnejšími a chápajúcejšími k svojmu okoliu.
Posilňuje nervový a imunitný systém, funkciu srdca, krvného obehu, pečene a ľadvín. Pomáha aj pri chorobách močových ciest, uvoľňovaní piesku a kameňov. Položený na centrum tretieho oka pomáha proti nočným morám, nespavosti a migrénam. Ženám pomáha odstraňovať citové blokády, ktoré im bránia v otehotnení.
Kameň prikladáme vždy priamo na miesta, ktoré potrebujeme aktivovať. Pri meditáciách ho dávame na srdcovú čakru.

Očista: Pod prúdom vody, má rád slnko

Čakra: 4. čakra

Astrológia: rak, váhy, ryby

Nálezisko: Barma, Tibet, Čína, Nový Zéland

Mesačný kameň

Farba:
Mliečna, zakalená biela, namodralá, nažltlá, oranžová, hnedá, sivá.

Použitie: Najvyhľadávanejšie a najcennejšie sú mesačné kamene zo Srí Lanky, ktoré poznáme podľa ich mliečneho, ľahko namodralého mesačného svitu. V Ázii je tento kameň uctievaný ako svätý kameň, symbol lásky, citu a vnútorného mieru. Podľa tradícií je ochranným kameňom pocestných.
Podporuje vnútorný vývoj duše a vedie nás k poznaniu, že iba hlboký cit dokáže premeniť rozum a múdrosť. Všeobecne symbolizuje tradičné pozitívne ženské vlastnosti ako je plodnosť, miernosť, jemnosť a intuícia. Hojí citové rany, tíši rozrušenú myseľ. Je to ale predovšetkým kameňom žien, ich ochrancom a liečiteľom. Sprevádza ich na meditatívnych cestách. Ženám pomáha rozvinúť prvé prejavy ženskosti, potlačiť ostych a nesmelosť pri dotyku prvých lások. Neskoršie odburáva emotívne bariéry, ktoré im bránia v počatí. Po dobu celého tehotenstva a až po pôrod ich chráni, uľavuje ich od bolesti a mierni časté návaly a ranné nevoľnosti. Podporuje tvorbu mlieka u kojacich žien. Starším ženám pomáha zvládnuť duševné výkyvy a starých depresií, ktoré obvykle sprevádzajú prechod. Zároveň je vhodným kameňom pri prevencii proti nádorovým ochoreniam prsníkov a maternice.
Je to kameň ženského princípu a všetkého nového čo začneme, skončí pozitívne.

Očista: umýva sa pod prúdom vody alebo ho na noc dáme na krištáľ. Nabíja sa na splne mesiaca.

Čakra: pre všetky čakry, ideálne 2

Astrológia: rak, ryba, kozorožec, ja doporučujem všetkým ženám

Nálezisko: Barma, India, Austrália, Srí Lanka

Slnečný kameň

Farba:
Zlatožltá, oranžovohnedá, červenohnedá, jagavý po kúskoch hematitu

Použitie:
Ako sám názov hovorí, je kameňom slnka. Pod jeho vplyvom, v jeho svetle, sa roztápajú všetky chmúry, depresie a strach. Do nášho citového života vnáša optimizmus hlavne vo chvíli, keď nepoznáme východisko a všetko stráca svoj zmysel.
Učí nás milovať vlastný život, samého seba, lebo keď toto nedokážeme, nevieme milovať ani svojích najbližších. Učí nás vidieť svet okolo nás v plnej kráse, vidieť krásu v obyčajných veciach a brať život taký aký je.
Pomáha nám prekonávať strach, trápenie a ľahké depresie. Prináša vieru v dobro. Chráni našu auru.
Slnečný kameň stimuluje nervový system a podporuje súhru všetkých orgánov.
Preventívne chráni pred mozg. príhodami, tlmí nervozitu a prináša zdravý spánok.

Čakra: 3

Astrológia: Lev

Nálezisko: Nórsko, Rusko, India, Madagaskar

Očista: Pod prúdom vody a samozrejme čo najdlhšie na slnku, aj celý deň.

Malachit

Farba:
Hodvábna zelená, nepriehľadný

Použitie: Malachit nás učí trpezlivosti a s kľudom prijímať zlo, lebo aj sklamanie, neúspech a nepriazeň osudu majú zmysel. Kto vo svojom živote spozná vlastné slabosti a chyby a poučí sa z nich, tomu sa stane tento kameň veľkým pomocníkom pri odstraňovaní všetkého negatívneho.
Tento silný kameň sa nikdy neopakuje, každý úlomok je originál. Podporuje koordináciu obidvoch mozgových hemisfér, preto uvádza do harmónie a rovnováhy, cit a rozum. Prebúdza lásku ku všetkému živému. Ideálny je pre ľudí, ktorí starosti, ale aj radosti prežívajú cez srdcovú čakru, sú veľmi citliví, no na druhej strane, svoje emocie nevedia ukázať navonok, preto im partner akoby nerozumel a majú problémy vzťahové.
Prikladá sa priamo na srdcovú čakru, práve keď je zranená duša. Pôsobí na zápalové ochorenia, pôsobí na funkciu žalúdku, pankreasu a sleziny.
Lieči citové blokády a hlboké duševné jazvy, ktoré nám tak často bránia odpúšťať.

Čakra: 4, a na všetky, kde sú bloky
Nálezisko: Afrika, Mexiko, Rusko, Austrália
Astrológia: Býk, Lev, Baran, Škorpión

Očista: Keďže je malachit citlivý na kozmetiku a pot, stráca lesk, nemali by sme ho dlho nosiť priamo na tele. Hneď po umytí vodou ho osušíme a nabíjame ho na krištáli. Ako šperk je ho ideálne nosiť s kombináciou práve s krištáľom.

Turmalín

Farba:
Viacfarebný - ružová, zelená, modrá, hnedá, žltá, sivá. Čierny má najväčší účinok.
Je nepriehľadný, pozdĺž ryhovaný.

Použitie: Je to chemicky najzložitejší drahý kameň, ktorý obsahuje celú radu prvkov.
Dostupná cena mu zjednala všeobecnú obľubu jednak ako šperkového kameňa, jednak ako talizmanu. Patrí medzi najsilnejšie ochranné kamene vôbec, ktorý má za úlohu ochraňovať ľudí s ťažkou karmickou záťažou, urieknutím, uhranutím, kliatbou.
Vzhľadom k dobrej energetickej vodivosti a bohatstvu minerálnych látok je turmalín silne posilňujúci a regenerujúci kameň.
I keď silno absorbuje každú negatívnu energiu, vie si ju rýchlo rozložiť.
Čierna farba je veľmi pôsobivá, výrazné ryhovanie kryštálov tak typické pre turmalín sprostredkováva veľmi silný tok energie, ktorá ako lúč laseru búra blokády prekonaných duševných vzorov. Takto k nám jednoduchšie prenikne pozitívna sila, ktorá v nás posilní radosť zo života, vitalitu a vnútornú istotu.
Pri silnom energetickom znečistení turmalín praská a dokáže sa rozsypať až na prach, vtedy takýto znečistený kameň hádžeme do riek, alebo zakopávame do zeme.
Turmalín reguluje celkový sytém látkovej premeny, posilňuje organizmus v období slabosti a vyčerpanosti, pomáha pri pooperačnej rekonvalescencii.
Všeobecne kladne ovplyňuje choroby psychosomatického charakteru, búra zastaralé vzory našeho myslenia. Pomáha pri posilnení pamäti, infekciách najrôznejšieho charakteru a pri skleróze multiplex.
Potom sú veľmi známe farby zelené a ružové.
Pozitívne reguluje funkciu hormonálnych žliaz a imunitný systém. Niekedy nás vracajú do detských čias a nechávajú nás spomenúť si na pocity a hodnoty, ktoré boli vtedy pre nás dôležité. Aj dnes nás môžu svojou prostotou a čistotou obohatiť.
Rubelit = ružový turmalín: nežne fialového zafarbenia. Je symbolom materskej lásky, obetavej lásky v širokom slova zmysle. Posilňuje a vyrovnáva energiu v centre srdca a vytvára energiu vnímať a pocítiť najjemnejšiu emóciu lásky. Neutralizuje tríznivé srdečné konflikty. Oslobodzuje od psychóz. Citovo chladným a uzavretým ľuďom pomáha prekonávať zábrany a prejaviť navonok cit a otvoriť srdce. Podporuje krvný obeh, pohlavné orgány, čistí krv, neplodnosť.

Očista: čistíme krátko pod prúdom vlažnej vody alebo cez noc na krištáli. Všetky odrody môžeme nabíjať priamo na slnku alebo v splne Mesiaca.

Čakra: podľa farby a podľa potreby

Astrológia: podľa potreby ako ochranný kameň, ale vo všeobecnosti váhy, rak, kozorožec, škorpión

Nálezisko: Brazília, USA, Afganistan, Pakistan, Čina, Keňa, Tanzánia

Turmalin v Krištáli

Farba:
Číra, biela s prímesou čierneho rurmalínu

Použitie:
Tento kameň bol uznávaný, ako kameň protikladov, jing-jang, harmónia tela a ducha.
Tu sa spájajú dva úplne odlišné druhy minerálov. No napriek tomu sa nestali protikladnými, ale sa vzájomne veľmi prepájajú a doplňujú.
Učí nás pravidlu rezonancie – aké myšlienky, alebo pocity vysielame, také sa nám zákonite vracajú. Turmalínový krištáľ, je nám aj spoľahlivou oporou, pri prekonávaní osudových rán. Pod jeho vplyvom si uvedomujeme, že každé naše nešťastie, je dôsledkom príčin, ktoré sme si sami svojou karmou vytvorili. Učí nás akceptovať, že je to dlh, ktorý si splácame sami sebe.
Pomáha odstraňovať blokády v manželstve, medzi rodičmi a deťmi, ktoré sú aj roky nevysporiadané, čiže všetko, čo je karmicky zaťažené. Ja sama ho doporučujem ako silný ochranný kameň pre lekárov, zdravotné sestry a opatrovateľky.
Používame aj pri bolestiach hlavy, žalúdočných aj črevných problémoch, bolesti chrbtice.

Nálezisko : Brazília, Čína, Madagaskar

Čakra: vedľajšie centrum na dlani, prikladať na konkrétne miesta.

Astrológia: Kozorožec, Panna, Býk

Očista: rovnako ako pri Turmalíne.

Opál

Farba:
Hnedá, žltohnedá, zelená, čierno hnedá, pestrá hra farieb, biela, ružová, červená

Použitie:
Opálu bola pripisovaná neobyčajná moc. Tradične, až do dnešnej doby bol však označovaný, ako nositeľ nešťastia. Dnes máme ale pre tento názor vysvetlenie. Opál zosilňuje charakterové vlastnosti a preto v nečistých rukách, môže pôsobiť negatívne. Na druhej strane, ľuďom, ktorí sú duchovne čistí, v duševnej rovnováhe, pomáha. Lieči srdce a pomáha pri neurózach.
Opálov je veľmi veľa druhov, sú rôznych farieb, podľa náleziska odkiaľ sú.
Medzi najvzácnejšie patrí Opál drahý, má pestrú paletu farieb, je nádherný. Je zrkadlom našich emocií. Vždy zosilní ten stav emócií, ktoré aktuálne v nás prebiehajú. Učí nás k pozornosti k sebe samému a symbolizuje mnohotvárnosť našeho života.
Drahý opál, je kameňom spirituality, kameň očisty ohňom. Preto je nevhodný pre ľudí, ktorí dusia hnev, hromadia ho v sebe, preto potom ešte ohnivejšie vzplanú. Lenivých vyvedie z letargie. Drahý čierny opál je zo všetkých druhov najmocnejší. Uvádza nás do absolútnej rovnováhy a harmónie. Zmierňuje depresie a strach z temnoty a smrti.

Náleziská: po celom svete, známe aj na Slovensku.

Čakra: na každú, podľa farby a účinku

Astrológia: svetlé farby Rak, Ryba, tmavé Strelec, Vodnár, Škorpion, ohnivý opál Kozorožec.

Očista: tento kameň obsahuje vodu, nemôže ísť na priame slnko, lebo praská. Ideálny mesiac. Nenosíme ho s inými kameňmi, s výnimkou diamantu a krištálu.

Labradorit

Farba:
Šedobiela, namodralá, čierna s meniacimi sa farebnými efektami, hodvábno zelená, hodvábno modrá

Použitie: Kameň intuície, meditácie, aury, ktorý nás obklopuje ako ochranný obal.
Z madagaskarského náleziska pochádzajú najkrajšie a najčistejšie labradority, ktoré majú na naše zdravie najprenikavejší vplyv.
Pomáha nám presvetliť spomienky, ktoré sa strácaju vďaka času a myslíme si že je už všetko márne a zbytočné, kedy prepadáme depresiám a strácame pocit kontinuity života. Pomáha nám znovu v sebe objaviť bod, večný prameň života a skľudniť nepokojnú dušu. Podnecuje v nás súcit so všetkým živým čo nás obklopuje, rozširuje naše obzory a vedie nás krok za krokom k uskutočneniu našich ideí. Mierni pocity chladu. Tíši bolesti chrbtice, kostí. Hlavne labradoritová voda úspešne lieči reumatizmus a dnu. Znižuje vysoký krvný tlak, doplňuje drahocennú životodárnu energiu ľadvín a podporuje samoliečebný proces celého organizmu. Najpodstatnejšiu a najvýraznejšiu pomoc nájdeme v jeho schopnosti stabilizovať našu auru.
Labradorit je individualita medzi kameňmi. Ak nám ma dobre slúžiť, neznesie vo svojej žiadny iný minerál okrem vlastného druhu.

Očista: Umývame ich pod prúdom vody, pretože je citlivý na prudké zmeny teplôt. Takisto ho nabíjame na slnku, ale len rannom.

Čakra: použitie hlavne na vedľajších čakrách ako napr. na rukách.

Astrológia: kozorožec, ryby, vodnár

Nálezisko: Madagaskar, Kanada, Austrália, Amerika, Nórsko, Grónsko

Záhneda

Farba:
Všetky odtiene hnedej a čierna.

Použitie: Záhneda sa často uvádza, ako príklad symbiózy, ktorá ukazuje že protiklady, ako napr. svetlo a tma, nemusia stáť proti sebe. Práve naopak, vzájomným prepojením dospejú k dokonalej harmónii. Jing-Jang
Tento fascinujúci kremeň nám pomáha prekonávať silnú závislosť na hmotných predmetoch, ktoré nás odvádzajú od duchovného úsilia.
Temná žiara záhnedy vôbec nie je negatívna, naopak, symbolizuje Zem a Nebo, materíálno a duchovno, v dokonalej harmonickej jednote.
Sila Záhnedy sa najviac prejavuje pri chronických stavoch skľúčenosti a depresie. Posilňuje nervy a uvoľňuje vnútorné napätie, tíši bolesti všetkého druhu.

Nálezisko: Brazília, Madagaskar, Rusko

Čakra: vedľajšie centrá ruky

Astrológia: Kozorožec

Očista: Čistíme dôkladne pod vodou, a na krištáli cez noc, alebo aj dennom svelte, nie na slnku.

Sugilit

Farba:
Fialová, modrofialová, tmavofialová

Použitie: Prvý krát bol nájdený v r. 1944 v Japonsku, v drobných krištáloch, krátko na to v Indii.
Tento pomerne drahý kameň sa teší veľkej obľube hlavne u liečiteľov. V JAR je jediné nálezisko, na ktorom sa ťaží vo väčšom od roku 1980. Jeho cena sa každý rok zvyšuje, jednak kvôli vysokej žiadanosti, ale hlavne, že nálezisko je už skoro vyčerpané.
Sugilit je predovšetkým kameňom trvalej meditácie. Učí nás pokore, mravnosti a sebakontrole. Učí nás koncentrácii, a tíši našu roztekanú myseľ. Necháva nás spoznať, že sme len nepatrnou čiastkou Božského celku, a že existujú úplne iné hodnoty, ako zmyslové radosti a hmotné statky. Pomáha nám nájsť zmysel života. Otvára srdce, prináša svetlo a optimizmus. Harmonizuje nervy a mozgovú činnosť. Tlmí epileptické záchvaty a podáva pomocnú ruku ľuďom, ktorí prepadli drogám a alkoholu.
Pomáha v podstate pri liečbe všetkých chorôb, ktoré ohrozujú ľudský život, ako je rakovina, mozgová príhoda.
Je vhodný ako prevencia, pri všetkých chorobách.

Čakra: 6, ale v podstate na všetky, kde je zapotreby.

Astrológia: Strelec, Ryba, Panna, samozrejme podľa potreby.

Očista: Umyjeme dôkladne pod vodou, nabíjame na slnku a odkladáme si ho na krištáli alebo ametyste.

Čaroit

Farba:
Fialový a s vrastením ďalších minerálov.

Použitie: Ako Sugilit, aj Čaroit bol objavený len nedávno. Má aj podobné účinky a vzhľad ako čaroit. Boli v ňom tiež objavené vlastnosti, ktoré sú pre liečbu kameňov nepostradateľné.
Čaroit podporuje imunitný system a vnáša do citového života radosť a potešenie. Je kameňom meditácie.
V nepriehľadných komplikovaných situáciách nám ukazuje spôsob riešenia problémov. Učí nás nadhľadu, trpezlivosti, zbavuje nás strachu z neistej budúcnosti.

Nálezisko: v Jakutsku, na Sibíri, Rusko

Čakra: 6,4 a podľa potreby

Astrológia: Panna, Vodnár
Očista: Umývame dlho pod vodou a na rannom svetle a krištáli.

Fluorit

Farba:
Fialová, biela, ružová, zelená, hnedá, oranžová, žltá, červená. Najčastejšie je striedanie farieb, sklovitý, priehľadný.

Použitie: Je kameňom, ktorý prináša šťastie a ochranu proti čiernej mágii, pomäteniu mysle, pri sklone k sebevražde.
Najbežnejší ale najkrásnejší je práve fialový, je presne vo farbe 7. temennej čakry, preto sa aj nazýva kameňom “géniov”. Jeho pôsobením môžeme vidieť svoju auru.
Fluorit žehná našim túžbam, nášmu konaniu, pomáha nám naplniť našu osudovú úlohu na Zemi. I keď každá farba má svoju úlohu a svoje miesto vo svojej čakre, ale len fialová a modrá nám pomáhajú pri duševnom vývoji. V bezradnosti, zmätenosti, vďaka nemu, znovu nájdeme stratenú energetickú rovnováhu. Bystrí koncentráciu, pozornosť, pomáha pri migrénach. Učí nás nevracať sa do minulosti, odpúšťať a preto sa stať slobodným.

Nálezisko: Čína, Mongolsko, Pakistan, Austrália, USA

Čakra: podľa farieb

Astrológia: Ryba, Vodnár, Rak

Očista: Umyť pod prúdom vody a nabíjať na splne, vhodné aj s krištáľom.

Korál

Farba:
Červená, ružová, čierna

Použitie: Najbežnejšie dostupné sú korály biele. Jeho očistný vplyv nás oslobodzuje od temných myšlienok, negatívnych predstáv a pocitov. Červený a Ružový korál, sú medzi korálmi najkrásnejšie.
Symbolizuje lásku, oddanosť, pokoru, súcit s trpiacimi.
Je i symbolom materstva, každá budúca mamička by mala na sebe nosiť korál. Chráni zdravý rast plodu v matkinom tele.
Ochrana samotného pôrodu, uľahčuje ho. Ďalej pomáha pri neplodnosti, anémii a poruchách krvného obehu.
Čierny korál nás chráni na cestách, posilňuje našu auru proti nepriaznivým vplyvom.
Ružový korál je veľmi dobrou pomocou pri meditáciách. Dáva nám harmóniu a vnútorný kľud.

Náleziská: Červené more, Hawaj, Indický ocean, Tunis

Čakra: červený - 1., 4., ružový - 4., čierny – 3.

Astrológia: Škorpión, baran, panna

Očista: Má rád morskú vodu, ale hlavne na splne. U nás komerčne najčastejšie je prístupný korál biely, ktorý je dofarbovaný červenou farbou. Je to najlacnejšia alternatíva.

Granát

Farba:
Najznámejšie typy sú červenofialové, hnedočervená, čierna, zelená v podstate okrem modrej ho môžeme vidieť v každej farbe.

Použitie: Za najkrásnejší je považovaný “český granát.”
Vo farbe holubej krvi, bol v 16. stor. nosený, ako ochranný kameň, proti urieknutiu. No tomuto kameňu je pripisovaná hlavne magická moc lásky.
Granát je kameňom ohňa, vášne, ale i premeny a čistoty srdca. Je darcom životodárnej energie a sexuality.
Je nám oporou v krízových situáciách a prebúdza v nás nádej.
Červený granát, posiluje našu vytrvalosť, učí nás nevzdávať sa a prebúdza v nás radosť žiť každý deň a tešiť sa z prostých vecí na zemi.
Všetky červené druhy granátu posilujú a aktivujú náš organizmus, povzbudzujú činnosť srdca, TK, krvný obeh.
Čierny granát, zbavuje nás blokát v sexualite a v citovom živote.

Nálezisko: Česko, JAR, Rusko

Čakra: 1, 4 a podľa potreby

Astrológia: Lev, Škorpión, Baran

Očista: Umývame pod vodou a na slnku ľubovoľne dlho.

Jantár

Farba:
Medovožltá, hnedá, oranžová až čierna. Sú odtiene zelenej a hnedej i keď ojedinele.

Použitie: Má veľmi široké pôsobenie na náš organizmus. Práve tým je veľmi výnimočný, prakticky ho môžeme použiť na každý problém.
Jantár je jeden z mála kameňov organického pôvodu, je to zkamenelá živica, vytekajúca z ihličnatých stromov. Je starý až 50 mil. rokov, nabitý pôvodnou slnečnou energiou, ktorý má preto schopnosť náš organizmus očistiť a rozžiariť.
Presvetľuje náš pocitový svet, zaháňa depresie a beznádej.
Prináša nám rovnováhu, spokojnosť a prebúdza v nás túžbu žiť.
V Oriente sa dodnes používa pri meditáciách, modlitbách a ako pomôcka pri jasnovidectve.
Jantár aktivuje pozitívnu myseľ, vôľu a trpezlivosť a práve týmito vlastnosťami podporuje liečebný proces prakticky všetkých nemocí. Môžeme ho prikladať na všetky časti tela, ale aj čakry, kde cítime tlak, nejakú blokádu, problém.
Jeho najúčinnejší liečebný vplyv je v 3. čakre, solar plexu.
Tu ovplyvňuje celkový telesný a mentálny stav, hormonálny a tráviaci system. Ďalej: močové ústrojenstvo, žlčníkové problémy, reumatické bolesti, dna, zápaly klbov, štítna žľaza, artritída, artróza, posilňuje imunitný systém. Nemôžeme zabudnúť akým veľkým pomocníkom je pre našich najmenších. Už malým detičkám, ktorým vychádzajú prvé zúbky, je Jantár pre nich balzamom. Stačí im navliecť malý náramok, alebo detský náhrdelník, ktorý máme vždy v ponuke, a dieťatko sa upokojí za krátku chvíľu. Stiahne bolesť a zápal. Prináša úľavu logicky aj pri infekčných a horúčkovitých ochoreniach.

Nálezisko: Poľsko, Litva, USA

Čakra: 3
Astrológia: Lev, Blíženci, Panna

Očista: Krátko pod vodou, raňajšie slnko, tiež krátko, spln.

Jaspis

Farba:
Rôzne druhy farieb. Odhaduje sa až 150 druhov jaspisov. Časté sú červenohnedé, žlté, hnedé, béžové.
Je nepriehľadný, matný.

Použitie: Pre svoju dostupnosť a širokú škálu bol jaspis používaný k výrobe rôznych ozdobných predmetov. Okrem praktického využitia mu ale bola pripisovaná magická sila, chránil pred rôznymi duchovnými nástrahami z druhého sveta.
Najznámejší je jaspis červenohnedej farby, ktorý je nositeľom životodárnej energie, je označovaný ako matka všetkých kameňov. Sprostredkuje elementárnu silu, múdrosť, trpezlivosť. Táto sila a hutná vibrácia nás vedie k nezištnosti, súcitu, pochopeniu, skromnosti. Podporuje túžbu činiť dobro.
Červený jaspis má veľkú liečebnú vlastnosť. Podporuje krvný obeh. Používa sa pri liečení celého urogenitálneho systému, energeticky doživuje ľadviny a močový mechúr. Pomáha pri vyplavovaní ľadvinových kameňov a piesku. Aktivuje činnosť pečene, žlčníku, sleziny a pankreasu. Aktivuje sexuálny pud a lieči problém potencie a plodnosti. Pomáha pri nepravidelnej a bolestivej menštruácii. Podporuje rýchly a nekomplikovaný pôrod.
Ovplyvňuje stavbu krvi, tíši krvácanie a pomáha aj pri hemeroidoch.
Brekciový jaspis: kameň kreativity a fantázie, a aby sme neprepadli ku sklonu stavať vzdušné zámky.
Obrázkový jaspis: zaháňa obavy, strach z neistoty z budúcnosti. Pomáha pri alergiách a posilňuje imunitný sytém.
Mokait jaspis: Duševnej rovine pomáha za každej situácie nájsť si vnútorný kľud a rovnováhu. Zdravotne podporuje liečbu opuchov, zápal ďasien. Zmierňuje stres. Mokaitová voda lieči exémy a vredy.

Očista: Poumývame pod prúdom vody, môžme ho nabíjať na slnku neobmedzene dlho alebo pri splne Mesiaca.

Čakra: záleží podľa farby a vlastnosti. Obyčajne červený vplýva na prvú a druhú čakru

Astrológia: základný kameň pre pannu. Podľa Egypťanov aj vodnár a ryba

Nálezisko: Čína, India, Egypt, Brazília, Rusko

Ónyx

Farba:
Čierny, výnimočne aj čierno-biely. Toto sfarbenie záleží od vplyvu železa a mangánu

Použitie: Onyx je tajomný čierny kameň, ktorý nás učí, že s bolesťami, súžením, rušením karmických príčin a následkov vedie cesta k pravde a ku konečnému oslobodeniu. Podľa tradícií podporuje vnútornú koncentráciu a pokoru. Spôsob akým ónyx ruší blokády vrátane očisty, je ale iného charakteru ako u iných ochranných kameňov (turmalínu). Negatívnu energiu síce odoberá z tela, ale nevie ju absorbovať.
Znovuoživenie jeho schopnosti trvá omnoho dlhšie a obtiažnejšie, ako u iných druhov kameňov. Konkrétne pomáha pri liečbe sluchu, hlavne pri odstraňovaní nepríjemných šumov, zlepšuje zrak a imunitný systém.

Očista: Tento kameň je vhodné na noc ponoriť do vody spoločne s krištáľom a potom ho nabíjať na priamom slnku, alebo pri splne Mesiaca.

Čakra: používa sa pri blokádach rôznych čakier

Astrológia: kozorožec

Nálezisko: Rusko, India

Magnezit

Farba:
Biela, šedá, nepriehľadný

Použitie: Magnezit je v prvom rade očistným kameňom. Psychicky posiluje našu vôľu a takto nám pomáha zbaviť sa závislosti na všetkom, čo ohrozuje naše zdravie.
Jeho najväčší vplyv je na vedľajšie centrá v oblasti dlaní. Cez tieto vedľajšie čakry najúčinejšie môžeme dosiahnuť dobrý a rýchly výsledok očisty.
Magnezit sa doporučuje aj pri rôznych neuralgických bolestiach, svalových napätiach, kŕčoch, žlčníkových kolikách, reumatizme. Znižuje cholesterol, aktivuje štítnu žľazu.

Nálezisko: Rakúsko, Poľsko, Kórea

Čakra: vedľajšie čakry

Astrológia: Váhy, Kozorožec, Býk
Očista:
Umyť pod prúdom vody, na rannom slnku dobiť, ale aj na splne. Má rád aj krištáľ.

Tigrie Oko

Farba:
Žltá až hnedá. Nepriehľadný

Použitie: Tento kameň bol uctievaný ako kameň radosti a duševnej rovnováhy. Učí nás otvorenosti a aktívnemu pohľadu na svet, vštepuje nám vôľu sebarealizácie a ukazuje nám že celý kolobeh života je v neustálom pohybe a premene. Posiluje nám vôľu a koncentráciu, tíši nervy, zaháňa čierne myšlienky a pocity beznádeje. Učí nás samostatnému rozhodovaniu.
Jeho centrom je pupok a solar plexus kde okrem iného aktivuje zníženú funkciu zmyslových orgánov. Ich oslabenie býva často spôsobené emotívnymi blokádami, ktoré sa tu tvoria a ukladajú. Ďalej aktivuje pohybové centrum vegetatívneho nervového systému, reguluje látkovú výmenu, podporuje funkciu pečene, pomáha pri hepatitide. Jeho voda ráno na lačný žalúdok podporuje liečbu choroby kostí a kĺbov.
Tento kameň by mali nosiť ĺudia, ktorí majú veĺa myšlienok, pre každú myšlienku sa rýchlo nadchnú a preto im neostáva dostatok síl na to, aby doťahovali veci do konca.
Jeho najväčšiu pomoc objavíme v podopore našeho trvalého vnútorného kľudu, ktorý nenaruší ani najhanebnejšia urážka. Pomáha udrživať odstup a posilňuje rozhodnosť, schopnosť činu a vytrvalosť. Predchádza infekčným chorobám dýchacich ciest, lieči astmu.

Očista: pod prúdom vlažnej vody. Nabíja sa na priamom slnku dlhšiu dobu.

Čakra: solar plexus. Sokolie oko pre 6. čakru

Astrológia: panna, vodnár, blíženci, škorpión

Nálezisko: Srí Lanka, Austrália, Čína, India, Rusko, Brazília

Rodonit

Farba:
Ružová, mäsovočervená, malinovočervená, čierne pruhy.
Podľa tradície, tíšil depresívne stavy a neurézy. Pre svoj zemitý vzhľad, ovplyvňuje duševné procesy, vnáša kľud a mier do zmäteného a nekľudného myslenia.
Základným poslaním rodonitu je stmeľovať všetky protiklady. Učí nás tolerancii, trpezlivosti. Učí nás akceptovať názory s ktorými nesúhlasíme až sa nám protivia. Učí nás poučiť nás z chýb, spracovať životné rany, ktoré sme utržili a tak sa navždy oslobodiť od ľútosti a hnevu. Učí nás odpúšťať, zachovávať si chladnú hlavu a nenechať sa vyprovokovať.
V skutočnosti je dobrým podporným kameňom pri štúdiu a pri závažných skúškach, kde nás zbavuje trémy a nervozity.
Posilňuje sebadôveru.
Pomáha pri účinkoch štítnej žľazy, lieči pooperačné rany a poúrazové zranenia.

Nálezisko: Madagaskar, USA, Brazília, Kanada

Čakra: 1, 4, 5

Astrológia: Baran, Lev, Vodnár

Očista: Dôkladne umyjeme pod prúdom vody a na splne, dobré aj s krištáľom.

Rodochrodit

Farba:
Ružová až malinovočervená, ružovobiele prúžky
Použitie: Aktivuje v nás duchovnú potrebu pomáhať, tešiť sa a milovať.
Jeho nežné vlnenie prebúdza v našom srdci pocit všeobjímajúcej lásky a pozornosti k potrebám svojich blízkych.
Tíši náš vnútorný nepokoj, depresie, pocity menejcennosti, duševný zmätok a neopodstatnený strach.
Astrológia:
Položený na srdcovú čakru, podporuje činnosť srdca, krvný obeh a tlak, na pupočnej tretej čakre, činnosť slinivky, pečeň, tráviaci trakt.
Udržuje pružnosť čriev, pomáha pri migréne.

Nálezisko: USA, Mexiko, Peru

Čakra: 4, podľa blokád aj inde

Astrológia: Baran, Strelec, Rak

Očista: umyť pod studenou vodou a na splne. Na slnku nie, lebo stráca farbu a vybledne.

Pyrit

Farba:
Zlatá, kovová

Použitie: Zlatá žiara tohto kameňa, symbolizuje intelekt a múdrosť. Je talizmanom umelcov, prináša im slávu a financie. Pod vplyvom Pyritu sa učíme oplácať zlo dobrom, a nenávisť láskou.
V meditáciách sa vďaka nemu dokážeme sústrediť a tak nájsť svoje duševné svetlo. Pomocou pyritového slnka nachádzame vo svojom vnútri pokoj, kľud, istotu. Tíši nervozitu, brzdí nečakané zmeny nálad.
Lieči zápaly, tíši bolesti všetkého druhu a hlavne ho oceníme pri liečbe žalúdka, sleziny, pečene, čriev, žlčníku.
Pravidelne nosený posilňuje imunitný system.

Nálezisko: Bolívia, Mexiko, Uganda

Čakra: 3 a miesta blokád a bolesti

Astrológia: Kozoroh

Vltavín

Farba:
Zelená v rôznych odtieňoch, priehľadný, najpravdepodobnejšia teória je, že sa jedná o sklo vzniknuté žiarom pri dopade meteoritu na zem, je starý 15 mil. rokov.

Použitie: Tiaživé zážitky spočívajú na dne našej duše, ako olovo. Zbaviť sa týchto blokád, znamená otvoriť sa prítomnosti. Jemné vibrácie Vltavínu v nás prebúdzajú jasnovidné a telepatické schopnosti. Keď sme na našej duchovnej ceste už ďalej, cez biele svetlo až k osvieteniu.
Podstatné v našom živote je práve “teraz a tu”, ostatné je nepodstatné. Pomáha nám zbaviť sa materiálnych záujmov, túžbu vlastniť, najpodstatnejším predpokladom k dosiahnutiu pravého poznania.
Pomáha nám poradiť si bez cudzej pomoci.
Ľudia zlých vlastností a zvykov by mali nosiť tento kameň na srdcovej čakre, pretože viac, ako akýkoľvek iný kameň potiera EGO.
Aktivuje náš nervový systém.

Nálezisko: Česko, Rakúsko, Nemecko

Čakra: 4, 6

Astrológia: Blíženci a Vodnár

Očista: Po umytí len na mesiaci.

Nefrit

Farba:
Zelená v rôznych odtieňoch. Zelená s čiernymi bodmi. Výnimočne namodralá, sivá a čierna.
Priesvitný až nepriehľadný.

Použitie: Je bežnejší než jadeit.
Ťažisko jeho schopností leží hlavne v liečení nedostatočnej funkcie a zápalu ľadvín vrátane ich chronických porúch. Prečisťuje močové cesty, močový mechúr, uvoľňuje piesok a kamene. Môžeme ho klásť na zvýšenie účinku priamo na ohrozené miesto. Súčasne sa doporučuje vypiť niekoľko dúškov nefritovej vody pred jedlom, ktorá pomáha nielen pri odvodnení ale aj pri zápche. Celkovo pomáha nášmu organizmu zbavovať sa jedov a škodlivých splodín. V psychickej oblasti zabraňuje agresívnym sklonom, tíši duševné napätie a žiaľ.
Vďaka nemu ideme po ceste harmónie, vyrovnanosti a vnútorného mieru. Vo vzťahu k blízkym nás učí tolerancii, umeniu chápať.

Očista: umývame ho pod prúdom vody. Nabíjame dostatočne dlho na slnku, aj po celý deň.

Astrológia: rak

Čakra: 4., 2. a ostatné podľa potreby.

Nálezisko: Čína, Barma, Nový Zéland, Austrália

Sodalit

Farba:
Modrý, prerastený bielym kalcitom, nepriehľadný mastný.

Použitie: Hľadá pomoc pri prehlbovaní intuície a jasného videnia a okrem iného posiluje našu koncentráciu.
Podľa tradícií, pomáha umelcom nájsť inšpiráciu.
Pri meditácii pomáha oddeliť nepodstatné od podstatného.
V mentálnej rovine Sodalit prehlbuje našu koncentráciu a logické myslenie. Upevňuje v nás stabilitu a kľud, skľudňuje rozháranú myseľ.
Znižuje vysoký krvný tlak a horúčkovité stavy. Podporuje funkciu štítnej žľazy, ale aj ostatných.

Nálezisko: Barma, India, Zambia, USA.

Čakra: 6

Astrológia: Panna, Strelec

Očista: Po umytí dávame nabíjať asi na hodinu spolu aj s krištáľom.

Olivín

Farba:
Olivovozelená, žltozelená, zlatozelená, priehľadná
Použitie: Už pred 3500 rokmi sa ťažil v Červ. mori. Bol veľmi cenený, ako vzácny drahokam, ochranný a liečivý kameň.
Dnes je Olivín uctievaný, ako ochranný kameň, proti zlým duchovným silám. Jeho najväčšia prednodť je dar vniesť svetlodo citového chladu človeka. Podporuje aj rozvoj našich mentálnych schopností a vnáša rovnováhu a kľud do našej mysle. Tíši smútok, melanchóliu, stavy neistoty, bezmocnosť. Jeho vply v psychickej rovine je veľmi široký.
Oslobodzuje nás od večných výčitiek zlého svedomia, pocitu viny a naopak nás obracia do budúcnosti s predsavzatím pozitívne myslieť a svojím kladným jednaním očistiť svoju karmu.
Podporuje látkovú výmenu zažívania, pomáha pri zápche.
Olivínová voda lieči kožné choroby.

Čakra: 4
Astrologia: Ryba, Lev, Panna, Kozorožec

Nálezisko: Egypt, Keňa Mexiko, Barma…
Očista:
Opláchnuť pod vodou a na priamom slnku len krátko,
Chalcedón
Farba: Šedomodrá, modrá, biela, nepriehladný

Použitie:
Podľa tradícií, je kameňom moci, lásky a ako talisman, chránil pred hnevom a melancholiou.
Jeho vibrácie majú značne ukľudňujúci vplyv na našu myseľ a pocity. Je balzamom na preťažené nervy, pocit nekľudu a citové vzrušenia. Tíši beznádej a posiluje vieru v lepší zajtrajšok. Učí nás brat život taký, aký je a nezaťažovať sa malichernosťami.
Chalcedon je hlavne považovaný za kameň komunikácie, kameň rečníkov a politikov. Ak ho držíme v dlani, pomáha prekonávať ostych a trému.
Ovplyvňuje posit. Štítnu žľazu a dýchacie cesty.

Čakra: 5, ostatné podľa potreby
Astrologia: Kozoroh, Rak, Strelec, Ryba

Nálezisko:Namíbia, India, JAR

Očista:
Pod prúdom vody a potom na splne, ale má rád aj priame slnko.

Zafír Farba: rôzne odtiene modrej. Podľa kvality je priehľadný, priesvitný vtedy je kvalita najvyššia.

Použitie: Od pradávna mu boli pripisované mimoriadne vlastnosti. Verilo sa, že prináša majiteľovi silu, česť a nesmrteľnosť. Od 6. storočia bol tmavomodrý zafír kameňom na prsteňoch kardinálov, čim mal očistiťsrdce, rozum a posilniť vieru. Platil ako talizman velkej ochrannej moci.
Simbolizuje nekonečnú hĺbku vesmíru, prenáša nás do mystérii a prehlbuje našu meditáciu. Pomáha nám oddeliť pravdu od ilúzie.
V psychickej oblasti nás vedie k zdržanlivosti, zdravému rozumu. Je kameňom koncentrácie. Pomáha nám uchovávať si stály vnútorný chod mysle. Znižuje teplotu, vysoký krvný tlak, tíši bolesti. Položený v čakre srdca a hrdla zmierňuje astmu. Pri extrémnych bolestiach hlavy, uši, ďasien nám jeho jemná vibrácia vytvorí skutočnú úľavu. Na lačný žalúdok pijeme niekoľko dúškov pramenitej vody, do ktorej sme cez noc vložili zafíry. Táto voda pomáha prečistiť ľadviny a žlčník.

Očista: Pred každým použitím poumývame pod prúdom vody. Keďže je citlivý na prudké slnečné svetlo, dávame ho do tieňa, alebo ho nabíjame na horskom krištáli.

Čakra: Svetlomodré odtiene na hrdelnú cakru - 5. Indigové farby - 6. čakra.

Astrológia: vodnár, strelec

Nálezisko: Sri Lanka, Barma, Amazonia, Kambodža